×

 

×

Başka bir web sitesine yönlendirilerek Amgen.com.tr web sitesinden çıkış yapmak üzeresiniz.

Şu anda Amgen.com.tr ' den çıkıyorsunuz. Bağlantı verilen siteler Amgen ' in doğrudan kontrolü altında değildir ve bu web sitesinden bağlantı verilen diğer İnternet sitelerinde yer alan içerikten Amgen sorumlu değildir. Bağlantı veriliyor olması söz konusu sitelerde yer alan materyallerin Amgen tarafindan tasvip edildiği imasını taşımamakta ve Amgen bağlantı verilen web sitelerini ziyaret etmenizle ilgili olarak hiçbir yükümlülük kabul etmemektedir.

Amgen Türkiye’den, Çalışanlarına Özel “Sağlıklı Yaşam, Güçlü Kolonlar” Kampanyası

Amgen Onkoloji ekibi, dünya genelinde “Kanser Farkındalık Ayı” kapsamında 5-9 Mart tarihlerinde gerçekleşecek bir dizi etkinliğe imza atıyor.

Amgen Onkoloji ekibi, Amgen Türkiye çalışanları arasında kolon kanserine karşı herkesin bilgi düzeyini artırmak ve kolon kanserinden korunma yöntemlerini anlatmak amacıyla dört günlük kolon kanseri etkinlik takvimi oluşturdu. Kolon kanseri aktiviteleri; ödüllü kolon kanseri bilgi yarışması, Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ın konuşmacı olduğu “Kendimi ve Ailemi Kanserden ve Kolon Kanserinden Nasıl Korurum?” başlıklı bir toplantı, kolon kanserine karşı sağlıklı beslenme alışkanlıklarına yönelik bilgilerin aktarıldığı Salata Bar ve 9 Mart Cuma günü sabahı “Kolon kanserine karşı sağlıklı adımlar” adıyla gerçekleştirilecek yürüyüş gibi pek çok etkinliği içeriyor. Ayrıca şirket çalışanları aktivite kapsamında Bebek sahilindeki yürüyüşe katılabilecekler.

Erken tanı hayat kurtarıyor

Yapılan araştırmalar kolorektal kanserlerin toplumda en sık görülen üçüncü kanser türü olduğunu gösteriyor. Erkeklerde binde 16,6, kadınlarda ise binde 14,7 oranında görülen kolorektal kanserin erken evresinde beş yıllık sağ kalım oranının yüzde 90 seviyelerinde olduğu kaydediliyor. Yağ ve kolesterol bakımından yüksek, vitamin ve lif bakımından fakir bir beslenme düzeni, yetersiz kalsiyum alımı, sigara, alkol, obezite, yaş ve genetik faktörler, kolorektal kanserde önemli risk faktörleri arasında yer alıyor. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları, yani fiziksel aktivite, düşük vücut kitle indeksi, folik asit, kalsiyum, vitamin A, C, E desteğinin bulunduğu, sebze ve meyve yönünden zengin bir beslenme düzeni ise koruyucu unsurlar arasında sayılıyor. Özellikle lifli besin tüketiminin kolorektal kanserlerden koruyucu özelliğinin iyi bilinmesi gerekiyor. Barsak mikroflorasını düzenleyen bu beslenme tercihinin, kolon pH’ını düşürdüğü gibi, lümendeki karsinojenleri absorbe ettiği de biliniyor. Vitamin C, E, selenyum potansiyel kanser önleyici olarak kabul ediliyor ve folik asitle desteklenen bir beslenmede kişinin vücudunun daha güçlü olmasını sağlıyor. Omega 3 gibi yağ asitleri ise hem kolorektal kanserlerde hem de pek çok hastalığın önlenmesinde vücut direncine destek olan önemli bileşenler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Önlenebilir bir hastalık

Gelişen tıbbi uygulamalar ve tanı tekniklerinin tedaviye gücünü artırdığı günümüzde, pek çok kanser türü önlenebilir hastalıklar arasına girmiş bulunuyor. Amgen Türkiye Onkoloji ve Hematoloji Ürünleri İş Birimi Direktörü Uğur Günaydın, tüm bu veriler ışığında kanser farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmaların önemini vurgulayarak en etkili kanser tarama çalışmasının 50 yaştan itibaren her 10 yılda bir kolonoskopi yapılması olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Özellikle erken evrede tanı aldığında kalın barsak kanserinin tam şifa ile tedavi edilmesi mümkün.” Günaydın, Amgen Türkiye olarak kanser hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan çalışmalardan biri olarak düzenlenen kurum içi bilgilendirme kampanyasına da değinerek, sağlıklı ve kansersiz bir dünya için el ele çalışmanın önemine dikkat çekiyor.

Amgen Türkiye Hakkında:

Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Amgen, biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfedilmesi, geliştirilmesi, üretimi ve hastalara sunulması için çalışmaktadır. Merkezi Thousand Oaks, Kaliforniya olan Amgen, dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlık durumlarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır. 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç‘ı 700 milyon Dolar’a satın alarak Türkiye’deki yatırımlarını güçlendirmiştir. Bu yatırımı ile Amgen, son 5 yılda tüm sektörler arasında Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan firmalardan birisi olmuştur. Amgen Türkiye’de 1000’den fazla çalışanıyla üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütmektedir. Mustafa Nevzat İlaç’a ait bitmiş ürün ve hammadde tesislerindeki üretim gücü sayesinde Türkiye’den dünya pazarlarına ilaç ihracatını artırmayı hedeflemektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin;
Mese İletişim
Aslı Karaosmanoğlu – asli@mese.com.tr – 0532 5711905