×

 

×

Başka bir web sitesine yönlendirilerek Amgen.com.tr web sitesinden çıkış yapmak üzeresiniz.

Şu anda Amgen.com.tr ' den çıkıyorsunuz. Bağlantı verilen siteler Amgen ' in doğrudan kontrolü altında değildir ve bu web sitesinden bağlantı verilen diğer İnternet sitelerinde yer alan içerikten Amgen sorumlu değildir. Bağlantı veriliyor olması söz konusu sitelerde yer alan materyallerin Amgen tarafindan tasvip edildiği imasını taşımamakta ve Amgen bağlantı verilen web sitelerini ziyaret etmenizle ilgili olarak hiçbir yükümlülük kabul etmemektedir.

Amgen “Sıra Dışı Kadınlar Liderlik Programı” ile Türkiye’de Kadınları Liderliğe Teşvik Ediyor

İstanbul, 19.03.2020 - Amgen, Türkiye’de de başlattığı sıra dışı kadın liderlerin yetiştirilmesi adına oluşturulan “Amgen Women Empowered to be Exceptional” (WE2) girişimi ile çalışanların birbirlerini desteklediği, geliştirdiği bir iş ortamı oluşturmayı hedefliyor. Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, “WE2 kapsamında Amgen’in geleceğini şekillendiren güçlü kadın lider sayısını artırmak için çalışıyoruz” dedi.

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden Amgen, “Amgen Women Empowered to be Exceptional” (WE2 - Amgen Sıra dışı Kadınlar Liderlik Programı) girişimi ile çalışanların birbirlerini desteklediği, geliştiği ve başarılı olduğu bir iş ortamı oluşturmayı hedefliyor. Şirketlerin insan hakları ve çeşitlilik zeminine dayanan politikalarla ileriye gideceğine inanan Amgen, Türkiye’de de başlatılan WE2 programı ile çalışanlarına katılım, saygı, bireysel sorumluluk ve değer çeşitliliğine odaklanan bir ortam sunuyor.

Programı Türkiye’de de başlatmaktan heyecan duyduklarını belirten Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, “WE2, sıra dışı kadın liderlerin yetiştirilmesi adına oluşturulmuş bir program. WE2 kapsamında Amgen’in geleceğini şekillendiren güçlü kadın lider sayısını artırmak için çalışıyoruz. Amgen’de, müşterek hedeflerimiz ile yenilikçi anlayışa yatırım yaparak hareket ediyoruz. Amgen ailesi olarak zorlukları kucaklayan, bir sonraki fırsatı arayan, cevapları olmayan sorulara da çözüm bulmaya çalışan çözüm ortaklarıyız” dedi.

Kadınların dünyada çalışma çağındaki nüfusun yarısını oluşturduğunu belirten Güldem Berkman, “Kadınların ekonomik olarak güçsüzleştirilmesinden kaynaklanan kayıp, gelişmiş ekonomilerde GSYH’nin % 10'undan; Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi bölgelerde ise % 30'dan fazla. Ekonomik cinsiyet farkı 2006-2019 döneminde her yıl % 0,1 puan azalmakla birlikte bugünkü hızda istenilen düzeye gelmek için halen 99.5 yıl geçmesi gerekiyor. Biz Amgen olarak kadınların her alanda yarattığı katma değeri artırmaya önem veriyor, kadınların aktif rol aldığı şirketlerde verimliliğin ve kârlılığın arttığı bilinci ile hareket ediyoruz” diye konuştu.

Yönetim ekibinde kadın oranı yüzde 70

Amgen Türkiye ve Gensenta İnsan Kaynakları Direktörü Filiz Kozcağız Amgen’in insan kaynakları politikasının temelinde “Amgen’deki her iş ve her Amgen çalışanı önemlidir” bakış açısının yattığını söyledi. Amgen’deki toplam çalışan kadın oranının yüzde 40 olduğunu dile getiren Kozcağız, yönetim ekibinde bu oranın yüzde 70’lere kadar yükseldiğini vurguladı. Kozcağız, “Türkiye’de başlattığımız, farklı departmanların erkek ve kadın çalışanlarından temsilcilerin yer aldığı WE2 programı kapsamında 2020 yılı aktivitelerimizin temelinde; aile desteği, kariyer geliştirme, iş ve özel hayat dengesini kurma ve iletişim çalışmaları yer alıyor” dedi.

Amgen'de çeşitliliğe önem verdiklerini belirten Kozcağız, “Başarımızın sürdürebilir olması için tüm ekip üyelerimizin birbirlerinin yeteneklerini ve geçmişlerini kucakladıkları ve bunlardan yararlandıkları; kapsayıcı, yüksek performanslı bir kültür tanıtıyor ve sürdürüyoruz. Çalışanlarımızın profesyonel tutkularını izlemeleri ve tam potansiyellerini ortaya çıkarmaları için kendi yol haritalarını çizmelerine izin verecek şekilde fırsatlarla dolu bir çalışma ortamı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Doktora öğrencilerine burs desteği

Dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlıklarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştiren Amgen, Türk ilaç devi Mustafa Nevzat’ı satın alarak 2012 yılında girdiği Türkiye pazarında 800 milyon dolara yakın yatırım yaptı. Amgen Türkiye ve Mustafa Nevzat İlaç’ın yeni yüzü Gensenta; 5 kıtaya ihracat yaptığı Türkiye’yi bir ihracat üssü olarak konumlayarak yatırımlarını artırmayı hedefliyor.

Amgen, kadınların iş dünyasındaki yerini sağlamlaştırmak amacıyla hayata geçirdiği çalışmaların yanı sıra üniversite öğrencilerinin kariyer hedeflerine de destek veriyor. Sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirmek, sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’nın ortaklarından biri olan Amgen, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 3 doktora öğrencisine TÜBİTAK ile birlikte burs desteği veriyor. Amgen, öğrencilere mezuniyetleri sonrasında şirkette iş imkânı da sunuyor.

İletişim Bilgileri:
Tuğba Çamlı Cantürk – tcanturk@amgen.com
Aslı Karaosmanoğlu – asli@mese.com.tr

Amgen Türkiye ve Gensenta Hakkında:

Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Amgen, biyolojinin gücünü kullanarak ciddi hastalıklara yönelik yenilikçi ilaçlar keşfedilmesi, geliştirilmesi, üretimi ve hastalara sunulması için çalışmaktadır. Merkezi Thousand Oaks, Kaliforniya olan Amgen, kurulduğu 1980 yılından beri, dünya çapında 100’den fazla ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ile hastaların karşılanmamış ihtiyaçlarına, sağlık çıktılarının iyileştirilmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır.

2010’da İstanbul merkez ofisini açan Amgen, 2012 yılında ise Türkiye’nin öncü ilaç şirketlerinden olan ve ilk biyobenzer üreticileri arasında yer alan yaklaşık 95 yıllık geçmişe sahip Mustafa Nevzat İlaç‘ı satın alarak sağlık alanındaki en büyük yabancı yatırımcı ünvanını kazanmış, Türkiye, Afrika ve Ortadoğu bölgesinde önemli bir güç haline gelmiştir.

Mustafa Nevzat, 2020 yılından itibaren Gensenta adını alarak daha geniş bir coğrafyada, daha fazla hastaya, yeni ve kapsamlı çözümler sunma yolunda çalışmalarına devam etmektedir. Gensenta, hastaların ilaca erişimini kolaylaştırırken, küresel ilaç pazarının yüzde 70’ini oluşturan bölgeye Türkiye üzerinden ihracat yapmaktadır.

Türkiye’de 1000’den fazla çalışanıyla üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürüten Amgen, uluslararası sermaye gücü ve bilgi birikimini, Gensenta’nın parenteral ürünlerin üretimindeki tecrübesi ve liderliği ile birleştirerek, Türkiye’de özellikle onkoloji ve biyoteknoloji alanlarında Türkiye İlaç Strateji Raporu’nda belirlenmiş yerli üretim, Ar-Ge ve ihracat önceliklerine önemli katkılar sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için: www.amgen.com.tr